Egyszerű műtéttel az elálló fülek ellen – A fülplasztika okai, menete és ára
A fülek jelentős hatással vannak a teljes arc összképére, hiszen egyfajta keretbe foglalják azt. Méretük, formájuk és szimmetriájuk alapvetően meghatározza a fej karakterisztikáját. Éppen ezért az olyan gyakran előforduló eltéréseik, mint az elálló vagy az aszimmetrikus fülek komoly esztétikai problémát okozhatnak. Szerencsére a fülplasztika modern módszerei segítségével ezek a problémák gyorsan és egyszerűen megoldhatóak.
A fülplasztika leggyakoribb okai
Sajnos a fülkagyló alaki eltérései a leggyakrabban előforduló fejlődési rendellenességnek számítanak. Ezek közül a legtöbb embert érintő elváltozás és a fülplasztika legfőbb oka az elálló vagy aszimmetrikus fül. Ilyen esetekben a fülek nem simulnak a fejhez, hanem kisebb-nagyobb mértékben elemelkednek, elhajolnak tőle. Ez az eltérés általában mindkét fülnél tapasztalható, de esetenként előfordulhat, hogy csak az egyik fül pozíciója rendellenes.
A fülplasztika kevésbé gyakori okai lehetnek még:
- Baleset, vagy egyéb trauma következtében deformálódott fül
- Fülbevaló vagy más ékszer okozta sérülések
- Túl nagy méretű fül
- Túl tág fülkagyló
- Lelógó fülcimpák
- A fülkagyló nem megfelelő íve
- Rendellenes porcosodás
A fülplasztika ideje
Bár a fülplasztika nincs korhoz kötve, mégis leggyakrabban gyermekkorban ajánlott elvégezni. A gyermekek füle nagyjából 4-6 éves korukra teljesen kifejlődik és a műtét ettől kezdve minden további kockázat nélkül végrehajtható. Minél korábban megtörténik a fülek korrekciója, a beavatkozás annál egyszerűbb lesz, mivel a gyermekek fülében található porcok még puhák, hajlékonyak és könnyen alakíthatóak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy felnőttkorban bármi akadálya lenne a fülplasztika elvégzésének, de ilyenkor a fül szerkezete már kevésbé rugalmas, így a műtét végrehajtása is némileg körülményesebb lehet.
A fülplasztika menete
A fülplasztikát kisgyermekek esetében altatásban, míg idősebb gyermekek és felnőttek esetében helyi érzéstelenítésben végzik. A beavatkozás körülbelül 1-2 órát vesz igénybe. Amennyiben altatásra van szükség, a páciens a műtét utáni éjszakát általában a klinikán tölti, azonban helyi érzéstelenítéssel végzett fülplasztika esetében erre nincs szükség és a kötések felhelyezése után távozhat.
A fülplasztikához alkalmazott műtéti technikák orvosonként, páciensenként és a kezelni kívánt eltérés függvényében változhatnak. A leggyakrabban alkalmazott módszerek az alábbiak:
- A sebész a fülkagyló mögött, egy takarásban lévő helyen bemetszést ejt a bőrön, majd a fül porcos részét vágással vagy a porc eltávolításával úgy alakítja, hogy a fül közelebb kerüljön a fej oldalsó részéhez. Ha szükséges, fel nem szívódó varratok használatával biztosítja, hogy a porcok az új pozíciójukban maradjanak. Ezután a bőrt felszívódó vagy eltávolítható varratokkal összevarrja.
- A sebész eltávolítja a bőrt a műtét területéről, majd a fül porcos részét visszahajtja és fel nem szívódó varratokkal új helyzetében rögzíti. Ezután a bőrt felszívódó vagy eltávolítható varratokkal összevarrja. A porcból ebben az esetben nem kerül eltávolításra a felesleges rész.
A fülplasztika után
A fülplasztika után a fülekre kötést helyeznek, ami védi a kezelt területet és segíti a fülek új pozíciójának megtartását. A kötést a műtét után néhány nappal kicserélik. A fülplasztikát követő 4-5 napban célszerű felpolcolt felsőtesttel, háton aludni, mert így megelőzhető a fülek sérülése. Gyerekek esetében az első 3 hétben mindenképpen kerülni kell a szokásos ugrándozást és futkosást. A felnőttek 3 nappal a beavatkozás után visszatérhetnek a megszokott napi rutinjukhoz, de 6 hétig tartózkodniuk kell a megerőltető sporttevékenységektől, az alkoholtól, a napozástól és a szoláriumtól. A varratokat a fülplasztika utáni 2. hét végén távolítják el, a teljes hegesedés kialakulása pedig általában 6 hetet vesz igénybe.
A fülplasztika után esetenként tapasztalható kellemetlenségek:
- Átmeneti zsibbadás a kezelt területen
- Fejfájás, ami fájdalomcsillapítók szedésével jól kezelhető
- Duzzanat
- Szokatlan érzések – viszketés, vagy bizsergés a műtéti heg környékén
A fülplasztika lehetséges komplikációi
Mint minden műtéti beavatkozásnak, a fülplasztikának is lehetnek komplikációi és szövődményei, de ezek előfordulásának aránya igen alacsony. A műtét után ritkán keletkezhet vérrög a kezelt területen, vagy esetenként a seb elfertőződhet. A fertőzés antibiotikumokkal jól kezelhető, a vérrög pedig idővel magától feloldódik, vagy, ha ez hosszabb ideig nem történik meg, az orvos egy tű segítségével eltávolítja azt. A fülplasztika után előfordulhat hegképződés is a beavatkozás területén, de ez ritkán okoz komoly problémát, mert a műtéthez használt bemetszést általában rejtett helyen, a fül mögött ejtik.
A fülplasztika ára
A fülplasztika átlagos ára Magyarországon : 170.000 – 290.000 forint
Amennyiben altatásra is szükség van, az általában külön költséget jelent, amely körülbelül 50.000 és 100.000 forint között mozog. Ha csak az egyik fül esetében indokolt a fülplasztika, az árak többnyire 25-30 százalékkal alacsonyabbak a mindkét fülön végzett műtéténél.
- Felhasznált források: Mayo Clinic, Webmd, American Society of Plastic Surgeons