A mellplasztika típusai – A mellnagyobbítástól a mellkisebbítésig közérthetően
A női és férfi melleken végzett plasztikai műtétek összefoglaló elnevezése mellplasztika. Számos céllal és okból végeznek mellplasztikai műtéteket, vannak esztétikai célú, helyreállító, illetve egészségügyi okból végrehajtott műtétek. A leggyakrabban végzett esztétikai célú mellplasztika a mellnagyobbítás. Népszerűségét jól mutatja, hogy napjainkra az Egyesült Államokban már évente nagyjából 300.000 nő esik át ilyen típusú műtéten. A mellnagyobbítás mellett számos egyéb plasztikai műtétet végeznek még a mellplasztika keretein belül, ilyen a mellfelvarrás, a mellkisebbítés, a mellbimbóplasztika, a mell mirigyállományának eltávolítása, vagy a férfi mellplasztika, melyet általában a férfiak megnagyobbodott mellének (gynecomastia) csökkentése érdekében végeznek.
Mellnagyobbítás
A mellnagyobbítás okai számosak lehetnek. A leggyakoribb okok közé tartozik az alkatilag meghatározott, fejletlen, kisméretű mell és a terhesség, szoptatás után előforduló, a mell mirigyállományának csökkenésével és a mell bőrének megnyúlásával járó állapot. Mindkét esetben lehetőség van esztétikai célú mellnagyobbítás elvégzésére, amely az esetek túlnyomó részében orvosolja a problémát. Előfordulhat az is, hogy a mellek valamilyen betegség, vagy baleset miatt károsodtak és részleges vagy teljes helyreállításukra van szükség. A mellplasztika lehetőséget nyújt rá, hogy ilyen esetekben mellimplantátum beültetésével és/vagy a test saját szöveteinek segítségével a mellet rekonstruálják.
Hasonló a helyzet a fejlődési rendellenességek miatt deformált, vagy hiányzó mellek esetében is, ahol a mellnagyobbítás és a mellplasztika egyéb módszerei segítségével a mellek helyreállíthatóak. Sajnos sok nőt érintenek a mell daganatos megbetegedései is, melyek következtében, vagy megelőzésük érdekében masztektómia végrehajtása indokolt, mely során a mell mirigyállománya eltávolításra kerül. Ilyen esetekben is alkalmazható mellnagyobbítás, melynek célja az eltávolított szövetek mellimplantátummal történő pótlása. Érdemes még megemlíteni, hogy sajnos előfordulhat, hogy a mellnagyobbítást korábban nem megfelelő hozzáértéssel végezték el, így a hibásan elvégzett műtétek helyreállítása is a mellplasztika körébe tartozik.
A mellnagyobbítás típusai
- Saját zsírral végzett mellnagyobbítás
- Mellimplantátummal végzett mellnagyobbítás
- Hialuronsavval történő (zselés) mellnagyobbítás
A mellimplantátummal végzett mellplasztika típusai
A mellimplantátum elhelyezése szerint
A mellnagyobbítás során a mellimplantátum általában négy különböző helyre kerülhet beültetésre, melynek meghatározásakor figyelembe veszik a páciens alkati sajátosságait, továbbá az implantátum méretét és típusát is. Kis méretű mellekkel és kevés mirigyállománnyal rendelkező hölgyek esetén például gyakori, hogy a természetesebb hatású mellnagyobbítás érdekében a mellimplantátum a mellizom alá kerül beültetésre. Az implantátum lehetséges elhelyezései:
- a mell mirigyállománya alá elhelyezett mellimplantátum
- dual plan elhelyezésű mellimplantátum, ahol az implantátumot részben a széles mellizom, részben a mirigyállomány alá ültetik be
- a széles mellizom alá elhelyezett mellimplantátum
- a széles mellizom hártyája alá elhelyezett mellimplantátum
A mellplasztikához alkalmazott bemetszés helye szerint
- a bimbóudvar határán (periareolaris) ejtett bemetszésen keresztül végzett mellnagyobbítás
- az áthajlási redő felőli, infra- vagy submammaris bemetszéssel végzett mellnagyobbítás
- mellbimbón-bimbóudvaron (transmamillaris-areolaris) ejtett bemetszéssel végzett mellnagyobbítás
- köldöknél ejtett bemetszésen keresztül történő mellnagyobbítás
- hónalj alatti bemetszéssel végzett mellnagyobbítás
A mellnagyobbításhoz használt mellimplantátumok főbb típusai
Töltőanyag szerint
- fiziológiás sóoldattal töltött mellimplantátum
- szilikon gél magvú, sóoldattal töltött mellimplantátum
- koherens szilikon géllel töltött mellimplantátum
Felület szerint
- sima
- poliuretán borítású
- texturált, érdesített
Forma szerint
- kerek formájú mellimplantátum
- csepp vagy anatómiai formájú mellimplantátum
Profil szerint
- magas profilú
- standard profilú
- alacsony profilú
Saját zsírral végzett mellplasztika
Előnyei
- A saját zsírral végzett mellplasztika után a mell természetes formájú és tapintású marad
- Több problémás testrész kezelése végezhető el egy műtéten belül
- Gyors felépülés
- A mellnagyobbítás során idegen anyag nem kerül beültetésre
- Apró, könnyen és hamar gyógyuló hegek
- A szilikon mellimplantátumokra jellemző tokosodás nem fordul elő
- Nincs szükség a mellimplantátum cseréjére
- A mellplasztika mellett egyéb testrészek is kezelhetőek a leszívott zsírral
- Kismértékű aszimmetriai problémák egyszerűbben kezelhetőek saját zsírral végzett mellplasztikával
Esetleges hátrányai
- Nincs mód a mell extrém méretnövelésére
- Ritka esetekben helyi meszesedés előfordulhat
Mellplasztika hialuronsavval
Az altatástól és mellimplantátumoktól idegenkedő nők számára alternatíva lehet a hialuronsavval végzett mellplasztika. A Macrolane nevű, hialuronsav tartalmú anyaggal a mellnagyobbítás nem igényel implantátum beültetést és műtét nélkül, helyi érzéstelenítésben végezhető el. További előnye lehet, hogy nem képez hegeket sem. Az ezzel a módszerrel végzett mellplasztika után a mell természetes formájú és tapintású marad.
Mellnagyobbítással egyszerre végzett mellfelvarrás
A mellfelvarrás alkalmával a megereszkedett melleket a felesleges bőr eltávolításával és a mellbimbó újrapozicionálásával ismét esztétikus formába hozzák. Amennyiben a mell mérete jelentős mértékben lecsökkent, a mellfelvarrással együtt mellnagyobbítás is végezhető.
Terhesség után végzett, komplex helyreállító műtét, mellplasztikával
A terhesség és szoptatás után megnyúlt bőr, csökkent mirigyállomány és felszaporodott zsírszövet által létrejött esztétikai problémák megoldásának céljából végzett műtétsor, angolul mommy makeover.
Részei lehetnek
- mellfelvarrás és/vagy mellnagyobbítás
- hasplasztika
- zsírleszívás az érintett területekről (comb, fenék, csípő)
Bármely mellplasztikai műtét részt vehet az eljárásban. A mellnagyobbítás végezhető hasplasztikával és a mellfelvarrás szintén végezhető mellnagyobbítással egyszerre. A zsírleszívással eltávolított zsír felhasználható saját zsírral történő mellnagyobbításhoz, vagy a mell rekonstrukciójához.
Férfi mellplasztika, mellkisebbítés
A férfiakon végzett mellplasztika célja általában a nőiesen megnagyobbodott mell (gynecomastia) kezelése és a mell újból férfiassá tétele. A gynecomastia oka többnyire hormonális, mely a férfi mell mirigyállományának felszaporodásával és ezáltal megnövekedésével, nőiessé válásával jár. A férfi mellplasztika általában több műtéti eljárást is magába foglal. Az első számú feladat a megnövekedett mirigyállomány eltávolítása, amely mellett sok esetben zsírleszívást is végeznek, illetve, amennyiben a hosszú idő óta megnövekedett mell miatt a bőrszövet is megnyúlt, mellfelvarrás is indokolt lehet.
Mellfelvarrással végzett mellplasztika
A mellfelvarrás okai
A kor előrehaladtával, terhesség, szoptatás után vagy nagyobb testsúlycsökkenést követően a mellek megereszkedhetnek, a mell bőre megnyúlhat, a mellbimbók helyzete megváltozhat és a mellek elveszíthetik korábbi formájukat. Ennek oka a általában a bőrben, a mirigyállományban és a kötőszövetekben bekövetkezett változás és nem az izomzat csökkenése, tehát a sport már nem nyújt elégséges megoldást a probléma kezelésére. Kisebb mértékben megereszkedett mellek esetében a problémát általában megoldja a mellimplantátummal végzett mellplasztika, míg mellek nagyobb mértékű megereszkedése mellfelvarrással orvosolható. Abban az esetben, ha a mell megereszkedése és méretcsökkenése is jelentős, a mellfelvarrást és mellnagyobbítást egyszerre alkalmazzák.
A mellfelvarráshoz használt bemetszések főbb típusai
- a mellbimbóudvar körül futó bemetszéssel történő mellfelvarrás
- a fordított T-alakú bemetszéssel végzett mellfelvarrás
- vertikális bemetszéssel végzett mellfelvarrás
A bemetszéseket kívülről nem látható, a bőr alatt futó varratokkal zárják le, melyeket később eltávolítanak, vagy felszívódó varratok esetén azok maguktól felszívódnak. A műtét végén, a mell bőrének és a varratok feszülésének elkerülése érdekében a melleket és sebszéleket speciális tapaszokkal rögzítik, így biztosítva az optimális hegesedést.
Mellkisebbítéssel végzett mellplasztika
A mellkisebbítés, más néven redukciós mellplasztika célja az átlagos méretet meghaladó mellek méretének csökkentése, illetve a csökkentett méretű mellek esztétikailag megfelelő, a páciens alkatához illő formára alakítása. A túl nagy méretű mell számos egészségügyi problémát okozhat a nőknek, mint például a hát, váll, nyak és gerincfájdalom, illetve a bőr helyi elváltozásai, mint a bőrgyulladás, gombás fertőzések, stb.
A mellkisebbítés okai
- elhízáshoz köthető megnagyobbodott mell
- terhesség után kialakuló megnagyobbodott mell
- hormonális betegségek miatt kialakuló megnagyobbodott mell
- fiatalkorban kialakuló, öröklött okokból megnagyobbodott mell
A mellkisebbítéssel végzett mellplasztika típusai
- Csak zsírleszívással végzett mellkisebbítés
- A mellbimbóudvar körül végzett bemetszéssel járó mellkisebbítés
- A mellbimbóudvar körül és függőlegesen is végzett bemetszéssel járó mellkisebbítés
- A teljes mellbimbó és mellbimbóudvar átültetésével járó mellkisebbítés, mely esetben az érintett területet új területre helyezik át
- Fordított T-alakú bemetszéssel járó mellkisebbítés
Mellbimbó plasztika
A mellbimbó és a bimbóudvar elváltozásai lehetnek öröklöttek és szerzettek. Okozhatnak esztétikai és funkcionális problémákat is, mint pl. a szabálytalan mellbimbó, vagy a mellbimbó szoptatást akadályozó elváltozásai.
Gyakori mellbimbó elváltozások
- befordult vagy invertált mellbimbó
- számfeletti mellbimbó
- a mellbimbó méretbeli eltérései
Gyakori mellbimbóudvar elváltozások
- túl nagy bimbóudvar
- túl kicsi bimbóudvar
- deformálódott bimbóudvar