A szemölcs kialakulásának okai, típusai és kezelése házilag vagy orvosi módszerekkel
A szemölcs igen gyakori és sokszor komoly kellemetlenségekkel járó bőrelváltozás, amely a test szinte bármely részén megjelentet. Önmagában általában nem okozna problémát, de gyakran olyan érzékeny vagy nagy igénybevételnek kitett területeken jelenik meg, mint például a talp vagy a tenyér, ahol az állandó mechanikai hatások a szemölcs és a környező szövetek gyulladásához vezethetnek. Ez a gyulladás aztán idővel komoly fájdalmakkal járhat és akár a mindennapi tevékenységek elvégzését is akadályozhatja.
A szemölcs kialakulásának okai
A szemölcs kialakulásáért a legtöbb esetben a humán papillomavírus (HPV) különböző típusai felelősek. Ezek a vírusok igen könnyen fertőznek, így egy apró sérülés is elég a bőrön ahhoz, hogy a hámsejtekbe kerüljenek. Közvetlen testi kapcsolattal, például kézfogással vagy akár fertőzött vízzel is terjedhetnek, így szinte elkerülhetetlen, hogy időről-időre kapcsolatba ne kerüljünk velük. Ha a vírus már bejutott a bőrbe, a szemölcs kialakulása azon múlik, hogy az immunrendszer képes-e megbirkózni a fertőzéssel vagy nem. Ha az immunrendszer nincs megfelelő állapotban, például, mert egy másik betegséggel küzd, a stressz vagy az egészségtelen életmód miatt legyengült, nem képes legyőzni a vírust, ami fokozott osztódásra készteti a hámsejteket és létrejön a szemölcs.
Az így képződő bőrkinövés formája és elhelyezkedése igen változatos lehet, ezért van az, hogy egyes szemölcsök szinte észrevétlenek maradnak, míg mások komoly kellemetlenségeket okozhatnak.
A szemölcs leggyakoribb típusai
Talpi szemölcs
A talpi szemölcsök szürkés-barna színűek és elsősorban a talpon jelennek meg. Legfőbb jellemzőjük, hogy belülről kifelé növekednek, így méretük általában jóval nagyobb, mint az kívülről látszik. Mivel a talp alapvetően érzékeny terület és jelentős mechanikai terhelésnek van kitéve, a talpi szemölcsök igen fájdalmasak lehetnek és megnehezíthetik a járást is.
Közönséges szemölcs
A közönséges szemölcsök színe általában a szürke és barna, formája pedig változó, gyakran karfiolra emlékeztető. Ezek a szemölcsök jellemzően a kézfejen, az ujjakon és a térd vagy a könyök hajlatában jelennek meg.
Lógó szemölcs
A lógó szemölcsök hosszúkás, fehér vagy bőrszínű kinövések, melyek leggyakrabban a nyakon, a szemhéjon, az arcon és homlokon jelennek meg. Igen fertőzőek és elhelyezkedésük miatt eltávolításukhoz orvosi segítség szükséges.
Uszodaszemölcs
Az uszodaszemölcsöt a legtöbb szemölcstől eltérően nem a humán papillomavírus, hanem a himlővírusok egy fajtája okozza. Megjelenésük jellemzően fényes felszínű félgömb. Általában a háton, hason, a karokon és a lábakon jelenik meg, többnyire csoportosan. Gyerekek esetében gyakrabban fordul elő ez a szemölcs típus, mint felnőtteknél.
Futószemölcs
A futószemölcsök lapos, a bőrből csak enyhén kiemelkedő, barna vagy bőrszínű kinövések, melyeket gyakran összetévesztenek az anyajegyekkel. Leggyakrabban a csuklón, az alkaron, a kézfejen, ritkábban az arcon jelentkeznek. Bármely életkorban kialakulhatnak, de legjellemzőbben a pubertáskorban jelennek meg.
Genitális szemölcs
A genitális szemölcs a nemi szervek környékén jelenik meg, szexuális úton terjed és igen veszélyes, mert kialakulásáért ugyanaz a HPV vírus felel, mint ami a méhnyakrák létrejöttében is szerepet játszik. Ezzel a szemölcs típussal mindenképpen célszerű orvoshoz fordulni, semmiképpen nem szabad otthoni kezeléssel próbálkozni, mert az többnyire csak a vírusok továbbterjedését segíti elő.
Szeborreás szemölcs
A szeborreás szemölcs sötétbarna vagy tarka színű és általában idősebb korban jelenik meg. Könnyen összetéveszthető a festékes anyajeggyel vagy a bőrrákkal, így kezelése mindenképpen orvosi segítséget igényel.
A szemölcs kezelése
A szemölcs kezelése házilag
Mielőtt belevágnánk a szemölcsök otthoni kezelésébe, mindenképpen érdemes figyelembe vennünk, hogy ezek a módszerek sok esetben csak átmenetileg szüntetik meg a bőrproblémákkal járó kellemetlenségeket. Mivel mind a kereskedelmi forgalomban kapható, mind házilag elkészíthető anyagok elsősorban a bőr felszínén hatnak, a hámszövetek mélyén megbúvó vírusokra csak kis mértékben vannak hatással. Emellett, fontos megjegyezni, hogy a szemölcsök fizikai eltávolítása otthoni körülmények között egyáltalán nem ajánlott, mert ez az esetetek többségében több kárt okoz, mint hasznot, hiszen elősegíti a fertőzést okozó vírusok elterjedését.
Szemölcs eltávolítás szalicil savval
A legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható, szemölcs eltávolításhoz ajánlott készítmény hatóanyaga a szalicilsav. Létezik belőle ecsetelő, gél és tapasz is. Ezek csak a felvitel módjában különböznek egymástól.
A szalicilsav oldatot általában a következőképpen kell használni:
Áztassuk az érintett bőrfelületet 15-20 percig langyos vízben, majd töröljük szárazra eldobható törlőkendővel, hogy a fertőzött bőrdarabkák már ne fertőzhessenek tovább. Kenjük be a szemölcs környékét a szalicilsav oldattal, majd fedjük le fóliával 45-60 percre. Ismételjük a kezelést naponta, amíg a tünetek enyhülnek.
A szemölcs orvosi eltávolítása
Általánosságban elmondható, hogy a szemölcsöket biztonságosan és véglegesen csak orvosi módszerekkel lehet eltávolítani. Részleges eredmények a kereskedelmi forgalomban kapható eszközökkel is elérhetőek, de ezek a többnyire csak átmenetiek és a szemölcs idővel visszanő.
A szemölcsök orvosi eltávolítása szinte minden esetben ambulánsan történnek, tehát a páciens a kezelés után egyből hazamehet.
Krioterápia, szemölcs fagyasztás
A szemölcsök lefagyasztása során folyékony nitrogént használnak. A helyileg alkalmazott extrém alacsony hőmérséklet elpusztítja a szemölcsöt okozó vírusokat és az általuk létrehozott szövetburjánzást is. Az így képződő elhalt szövetbuborék röviddel a kezelés után felpattan és a szemölcs részben vagy egészben leesik. A fagyasztásos kezelést követően gyakran alkalmaznak szalicilsavas ecsetelést is, ami biztosítja, hogy a vírusok maradéktalanul elpusztuljanak. A kiroterápia időnként fájdalommal járhat, így gyermekek esetében ritkábban alkalmazzák.
A szemölcs sebészeti eltávolítása
A szemölcsök eltávolításának hagyományos módszere a sebészeti eltávolítás. Ilyen esetekben a szemölcsöt helyi érzéstelenítés mellett, egy speciális, kanálszerű eszközzel kivágják a bőrből. Ezután, ha a seb mérete indokolja, a bemetszést összevarrják.
Egyéb kezelési lehetőségek
Újabban a szemölcsök eltávolításához már lézert is használnak. Az eljárás során a bőrkinövéseket gyakorlatilag kiégetik. Emellett akadnak még olyan immunterápiás kezelések is, melyek célja, hogy a szervezet a saját immunrendszere segítségével szabaduljon meg a szemölcsöket okozó vírusoktól.
A szemölcs kialakulásának megelőzése
Sajnos nem létezik olyan módszer, amely segítségével teljes biztonsággal megelőzhetnénk a szemölcsök kialakulását. Azonban néhány egyszerű szabály betartásával jelentősen csökkenthető megjelenésük vagy további elterjedésük kockázata.
- Viseljünk papucsot vagy szandált, amikor nyilvános öltözőt, medencét vagy zuhanyzót használunk
- Ne érintsük meg és ne érintkezünk más személy szemölcseivel
- A ruháinkat és tisztálkodási eszközeinket tartsuk külön a szemölccsel fertőzött személyekétől
- Ne karcoljuk meg vagy próbáljuk letépni a szemölcsöt
- A szemölcs környékét ne borotváljuk
Felhasznált források: American Academy of Dermatology,Webmd