TestkezelésekZsírbontás

Ultrahangos zsírbontás – Még szebb alak, műtét nélkül

twitterFacebook

Mire jó az ultrahangos zsírbontás?

Mikor valaki hagyományos módon, diéta vagy fogyókúra segítségével próbál megszabadulni a testén lerakódott felesleges zsírtól, a szervezete a hirtelen kalóriacsökkenés hatására egyfajta védekező módba kapcsol. Ilyenkor az anyagcsere lelassul, az energiafelhasználás hatékonysága megnő és a test a lehető legtöbb tápanyagot próbálja meg elraktározni. Érthető módon ezek a folyamatok jelentős mértékben hátráltatják a zsírvesztést, de a dolognak sajnos ezzel még nincs vége. A diéta végén, mikor a kalóriadeficit megszűnik, a szervezet folytatja a raktározó üzemmódot, hogy felkészüljön a következő ínséges időszakra. Ezt nevezik jojó effektusnak. Hiába szabadult meg az ember kínkeservesen a felesleges zsírtól, a diéta következtében végbement anyagcsere változások miatt ennek a zsírnak egy része sajnos rövid időn beül újra megjelenik.

Ezzel szemben az ultrahangos zsírbontás nem okoz semmilyen változást az anyagcserében, így a szervezet nem küzd azért, hogy fenntartsa a zsírraktárakat. Az ultrahangos zsírbontás által lebontott zsír visszajut a test természetes szűrőrendszerébe, majd távozik a szervezetből. Összehasonlítva a hagyományos műtéti eljárásokkal, mint a gyomor-bypass vagy a zsírleszívás, az ultrahangos zsírbontás mellett szól, hogy itt nincs hegesedés, vérzés, fájdalom és nincs kiesett munkaidő sem. Ellenben az ultrahangos zsírbontás még jelentősen olcsóbb is. Az olyan modern eljárásokhoz képest is vannak előnyei a módszernek, mint a lézeres zsíreltávolítás vagy a zsír fagyasztás, mert az eredmények hamarabb jelentkeznek és a kezelés semmilyen fájdalommal nem jár.

Egyéb érvek az ultrahangos zsírbontás mellett

Az elhízás növeli a szervezet terhelését, fő okozója a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek és a 2-es típusú cukorbetegségnek. A nagymértékű elhízás akár 10 évvel is megrövidítheti a várható élettartamot, emellett önértékelési zavarokhoz és depresszióhoz is vezethet. Ebből is jól látható, hogy a megfelelő testzsírszázalék elérése nem pusztán esztétikai kérdés, hanem komoly hatással van az egészségre is. Az ultrahangos zsírbontás az első lépést jelentheti ennek megvalósításában és a megfelelő táplálkozással és életmóddal kiegészítve nem csak szebb formát, de jobb közérzetet és egészségesebb életet is nyújthat.

Hogyan működik az ultrahangos zsírbontás?

Az ultrahangos zsírbontás során magas frekvenciájú ultrahang segítségével megbontják a zsírsejtek falát, aminek következtében a bennük tárolt zsír a sejtek közötti folyadékba kerül, majd ezt a nyirokrendszer visszajuttatja a keringésbe. A felbontott zsírt ezután a máj feldolgozza és az izzadsággal, vizelettel és széklettel kiürül a szervezetből. Bár az ultrahangos zsírbontás után azonnal tapasztalható változás az érintett területeken, de a teljes folyamat általában néhány napot vesz igénybe. Ennyire van szükség hozzá, hogy a test teljesen megszabaduljon a sejtekből kiszivárgott zsírtól.

Kik számára alkalmas megoldás az ultrahangos zsírbontás?

Az ultrahangos zsírbontás szinte minden egészséges ember számára elérhető, de néhány szempontot érdemes figyelembe venni, mielőtt valaki a kezelés mellett dönt. Az ideális jelölt az az egészséges férfi vagy nő, aki mérsékelten túlsúlyos és jól körülhatárolható zsírpárnákkal rendelkezik. Az ultrahangos zsírbontás nem ajánlott annak, aki:

  • Terhes vagy szoptat
  • Véralvadásgátlót szed
  • Pacemaker vagy fém implantátum került beültetésre a testébe
  • Az alábbi súlyos egészségügyi problémáktól szenved: cukorbetegség, szívbetegség, daganatos megbetegedés, epilepszia, rendellenesen magas vagy alacsony vérnyomás, vérzékenység, trombózis, visszérgyulladás, tuberkolózis, a jelenlegi is fennálló fertőző betegség, immunhiányos állapotok, vagy a sérült nyirokrendszer.

Amennyiben bármilyen kétség merül fel az ultrahangos zsírbontáshoz szükséges egészségügyi alkalmassággal kapcsolatban, mindenképpen célszerű kezelőorvosi véleményt kérni.

Mikortól tapasztalhatóak az ultrahangos zsírbontás eredményei?

Az első eredmények már az ultrahangos kezelés után közvetlenül észrevehetőek, de a legnagyobb változás a zsírbontást követő 72 óra után jelentkezik.

Milyen eredményre lehet számítani egy-egy ultrahangos zsírbontó kezelés után?

Egy-egy ultrahangos zsírbontó kezelés eredménye nagyban függ a zsírszövet típusától, elhelyezkedésétől és az általános egészségügyi állapottól. Minél „régebbi” és sűrűbb a zsírpárna, annál nehezebb dolga van az ultrahangnak. A vékony, laza szerkezetű, un. éretlen zsírszövet könnyebben felbomlik és a kezelés jelentősebb eredményt produkál, mint a régebb óta meglévő, vastagabb zsír esetében. A nyirokrendszer állapota, a nyirokfolyadék keringésének sebessége is meghatározó tényező lehet, mint ahogy a szervezet hidratáltsági állapota is. Statisztikailag elmondható, hogy az első ultrahangos zsírbontás után átlagosan 2-3 centiméter kerületcsökkenés várható, a további kezelések után pedig ez a szám körülbelül 0,5-2 centiméter.

Ultrahangos zsírbontás után okozhat problémát a lógó bőr?

Az ultrahangos zsírbontás során használt ultrahangnak tonizáló, feszesítő hatása van a bőrre, így a kezelés által lebontott zsírszövet hiánya általában nem okozza a bőr megereszkedését, sőt, a korábbi súlycsökkenés miatt kialakuló laza bőrre is jó hatással van. Természetesen az eredmények egyénenként eltérőek lehetnek.

Milyen gyakran lehet megismételni az ultrahangos zsírbontást?

Általában elmondható, hogy az ultrahangos zsírbontó kezelések 3 naponta biztonságosan megismételhetőek. Természetesen minél gyakrabban végzik a kezelést, az eredmény annál gyorsabban jelentkezik.

Hány testrészen alkalmazható egyszerre az ultrahangos zsírbontás?

Egy-egy, 1 órás ultrahangos kezelés általában egy nagyobb vagy két kisebb testrész kezelésére elegendő. A nagyobb testrészek a has, külső vagy belső comb, a fenék vagy a hát. Kisebb területek például a toka vagy a felkar. Egy testrészre többnyire 3 zsírbontó kezelés javasolt, ezután érdemes továbbhaladni más területekre, így az eredmény gyorsan és drámaian jelentkezik.

Összesen hány ultrahangos zsírbontásra van szükség?

Erre a kérdésre nehéz egyértelmű választ adni, hiszen az ultrahangos zsírbontás eredményei nagymértékben függenek az egyéni adottságoktól és körülményektől. Sokat számít a kezelések eredményessége szempontjából például a zsírszövet érettsége és sűrűsége is. Terhesség után a hason visszamarad, viszonylag fiatal zsír eltávolításához elég lehet 3-5 ultrahangos zsírbontó kezelés, ugyanakkor egy régóta túlsúlyos személy hasi zsírpárnáinak kezeléséhez akár 10-15 alkalomra is szükség lehet.

Mennyi időre van szükség a felépüléshez az ultrahangos zsírbontás után?

Az ultrahangos zsírbontás után nincs fájdalom és nincs felépülési idő sem. Maga a kezelés is kellemes és megnyugtató, akár egy masszázs. Akár ebédidőben is elvégezhető, majd a munka folytatható tovább, mert általában semmilyen problémával nem kell számolni.

Mik az ultrahangos zsírbontás lehetséges mellékhatásai?

Bár az ultrahangos zsírbontás után nagyon ritkán jelentkeznek mellékhatások, esetenként bőrpír vagy irritáció előfordulhat a kezelt területen. Ezek a tünetek néhány órával a kezelés után megszűnnek. Pozitív hatásként tapasztalható időnként a zsírbontással a szervezetben felszabaduló zsírsavaknak köszönhetően megnőtt energiaszint. Egyes kutatások szerint az ultrahangos zsírbontás csökkentheti a vér triglicerid és koleszterin szintjét is.

Néhány további lehetséges mellékhatás, közvetlenül az ultrahangos zsírbontást követően:

  • Fokozott szomjúság (amely megkönnyíti a kezelés után szükséges fokozott vízfogyasztás betartását)
  • Csökkent étvágy (amely megkönnyíti a kezelés után szükséges csökkentett szénhidrát fogyasztás betartását)
  • Enyhe fejfájás néhány órával a kezelés után

 

Felhasznált források: Mayo Clinic, Webmd, American Society of Plastic Surgeons

'Fel a tetejéhez' gomb